Ми вже писали про різні низьковуглеводні дієти, зокрема про протеїнову дієту для сушки м'язів, про дієту Дюкана, про яєчну дієту. Система харчування Аткінса — ще одна ефективна дієта з цієї серії, з якою ми хочемо вас детально познайомити.
В кінці 1960-х років американський лікар-кардіолог, доктор медицини Роберт Аткінс випустив програму дієти для боротьби із зайвою вагою — на основі власних досліджень і авторитетної медичної статті, що вийшла в журналі Американської Медичної Асоціації. Самому Роберту його дієта допомогла скинути 28 кг. Як і в будь-якій білковій дієті, основною умовою в дієті Аткінса є мінімізація вживання вуглеводів і жирів, а на перший план в харчуванні виходять білкові продукти. Оскільки розщеплення білка в організмі — це енерговитратний процес, а жири з вуглеводами, які дають на це енергію, не надходять, організм змушений поповнювати ресурси з власних жирових запасів. Так відбувається схуднення. Особливість дієти Аткінса — в дуже низькій кількості вуглеводів у порівнянні з аналогічними дієтами і, з огляду на потенційну шкоду такої системи харчування, слідувати їй рекомендується вкрай обережно, можливо, з певними коригуваннями, які може зробити тільки ваш лікар-дієтолог.
Дієта Аткінса складається з 4 фаз. Вона передбачає звичайний триразовий режим харчування, не обмежуючи при цьому обсяг і калорійність з'їденого. Згідно з рекомендаціями дієти, на першій фазі дієти, яка триває 7 днів, дозволено 20 г "чистих" вуглеводів в день (стандартна норма — 130-150 г). Рекомендована кількість жирів при цьому становить до 63% щоденного раціону (стандартна норма — 25-35%). Починаючи з другої фази необхідно поступово збільшувати кількість вуглеводів в раціоні, щоб знайти оптимальну, при якій вага буде поступово йти на зниження, а потім на наступних фазах стабілізується.
Дієта доктора Аткінса протипоказана при хронічних захворюваннях шлунково-кишкового тракту, цукровому діабеті, захворюваннях серця і нирок. Але навіть якщо у вас не діагностовано перераховані захворювання, обов'язково необхідно проконсультуватися з лікарем перед застосуванням дієти.
Дозволені продукти
- м'ясо, риба, птиця, морепродукти;
- сири;
- яйця;
- овочі та зелень: огірки, кабачки, редис, редька, пекінська капуста, часник, перець, салат, оливки, селера, базилік, чебрець, імбир, шпинат, щавель, рукола;
- цільнозерновий хліб, хлібці;
- гриби;
- кисломолочні продукти;
- вода, неміцний чай без цукру
Заборонені продукти
- борошняні вироби;
- всі крупи;
- цукор і його замінники;
- солодкі фруктові соки;
- всі соуси, в складі яких є крохмаль і цукор;
- овочі: броколі, картопля, кукурудза, буряк, морква, петрушка, кріп;
- фрукти, ягоди, сухофрукти;
- горіхи і арахіс;
- молочні напої з цукром;
- спиртні напої і напої з газами;
- напівфабрикати і продукти, що містять транс-жири, консерванти та інші шкідливі добавки;
- алкоголь, кава.
Під час другої фази слід щодня перед сніданком перевіряти свою вагу, щоб контролювати, яка кількість вуглеводів і наскільки впливає на зниження ваги. Якщо під час другої фази ви кинули дієту і вага знову почала підвищуватися, слід повернутись до першої фази.
Якщо під час дієти ви стали погано почуватися — проконсультуйтеся з вашим дієтологом, можливо, дієта вам не підійшла. У будь-якому випадку, не варто різко "сходити" з дієти: включайте звичні вам продукти поступово.
Зразкове меню на 7 днів згідно дієти Аткінса
День 1: сніданок — омлет з двох яєць, шматочок сиру і бекону, обід — суп-пюре з гарбуза, перекус — натуральний йогурт без цукру, вечеря — сьомга і овочевий салат.
День 2: сніданок — яєчня "Орландо", обід — запечена куряча грудка зі спеціями, кілька листя салату, перекус — сир, зелений чай, вечеря — стейк з риби, овочевий салат.
День 3: сніданок — два варених яйця, огірок, обід — вуха, овочевий салат, перекус — хлібець з цільнозернового борошна і тунець, вечеря — фріттата з грибами.
День 4: сирна запіканка без цукру, обід — сирний суп, два помідори, перекус — стакан кефіру, вечеря — приготоване на пару філе індички.
День 5: сніданок — яйце в авокадо, обід — грибний крем-суп, перекус — стакан ряжанки, вечеря — свиняча відбивна з овочами.
День 6: сніданок — рол з сиром, обід — салат з грибами і яйцями, шматочок цільнозернового хліба, перекус — натуральний йогурт без цукру, вечеря — запечена в сметані риба.
День 7: сніданок — яйця Бенедикт, обід — котлети зі свинини і свіжі овочі, перекус — сир зі сметаною, вечеря — тушковані кабачки з сиром.
Плюси та мінуси дієти Аткінса
Дієта показує високу ефективність для втрати зайвої ваги, не приводячи до втрати м'язової маси за рахунок великої кількості білка в раціоні. Незважаючи на заборону багатьох продуктів, дозволяє побудувати досить різноманітний і смачний раціон.
До мінусів дієти можна віднести збільшення навантаження на організм за рахунок підвищеного вмісту протеїнів, тому дієту Аткінса можуть використовувати тільки здорові люди і в будь-якому випадку під контролем фахівців.
Зниження вуглеводів в раціоні є сильним стресом для організму, тому треба строго стежити за його станом, щоб не завдати шкоди здоров'ю.