Стрітення — що це за свято? Традиції, звичаї та значення свята
Стрітення — одне з дванадцяти головних християнських свят. Припадає Стрітення на 40-й день після Різдва, тому православні та греко-католики зустрічають його 15-го лютого, а католики — 7-го.
Згідно з релігійними віруваннями, саме цього дня Діва Марія принесла Ісуса до храму, де її зустрів Симеон — старець, якому на той час було близько 300 років. Йому судилося жити, доки він не зустріне Сина Божого. Цього дня прийнято ходити до церкви, молитися, освячувати воду та свічки.
Вважається, що стрітенські свічки мають особливу силу: захищають членів сім'ї від хвороб, будинок — від блискавки, грому, вітру та інших катаклізмів, а посів — від паводків. Запалювали їх лише в особливих випадках і зберігали вдома цілий рік.
Стрітенська вода цінується так само, як і хрещенська. Нею натирають хворі місця та п'ють для лікування.
Як це часто буває, свято “обросло” народними прикметами й традиціями. До речі, саме прикмет пов'язаних зі Стрітенням досить багато, адже вважається, що цього дня зима бореться з весною, і від того, хто переможе, залежить погода на найближчі місяці.
Традиції на Стрітення
На Стрітення, як і інші великі свята, не дозволялося працювати, сваритися, вирушати в довгу подорож, а прийнято збиратися сім'єю, відвідувати родичів і обов'язково прощати всі старі образи.
Молодь на Стрітення збиралася на гуляннях, а господині накривали щедрий стіл та приймали гостей. Традиційними стравами цього дня вважають голубці, котлети, а також різні млинці — з начинками та без. Дуже рекомендуємо потренуватися перед Масляною і приготувати заварні млинці на молоці, гречані або на рисовому борошні, а також яскраві шпинатні млинчики.
Щоб здивувати своїх гостей та домочадців, спробуйте спекти жайворонків — печиво у вигляді пташок. Для приготування вам знадобиться 4 яйця, 2 склянки кефіру, 7 склянок борошна, 200 грам олії, 200-250 грам цукру, а також щіпка солі та чайна ложка розпушувача. Змішайте яйця, кефір із цукром, сіллю та м'якою олією. До рідкої основи просійте борошно та розпушувач. Руками вимішайте тісто і розкотіть, підсипаючи борошно. Для формування пташок візьміть спеціальні форми або скористайтесь фантазією. Щоб зробити очі, використовуйте родзинки.
Випікайте жайворонки на пергаментному папері за температури 180 С 10-15 хвилин, попередньо змастивши кожен пряник яйцем.
Такі ж, але тільки пісні ласощі, випікають 22 березня, щоб швидше настала весна. Подейкують, що деякі ласощі прийнято було давати худобі, щоб та залишалась здоровою цілий рік і дала потомство.
Після Стрітення брались за активну роботу: виганяли худобу та чистили стійла, готували насіння до посіву, прибирали двори та дерева.
Народні прикмети на Стрітення
Щоб визначити, якою буде погода на посівну, на Стрітення люди активно спостерігали за навколишнім світом: зірками, птахами, рослинами. Вважалося, якщо день сонячний та теплий, то весна перемогла зиму і далі варто чекати на таку саму погоду. Також вірили:
- якщо на Стрітення йде сніг, то весна буде мокрою та дощовою;
- якщо на вулиці заметіль, весна буде холодною і прийде нескоро;
- якщо сонце видно через хмари, то весна наближається, а якщо сонця немає, то через кілька тижнів вдарить мороз;
- якщо курка чи півень нап'ються води біля порога, то весна прийде рано.
Найбільше цікавив господарів урожай, тому з ним пов'язували безліч забобонів.
- Сонячна та безвітряна погода – пасічникам багатий рік.
- Зоряне небо в ніч на Стрітення — щедрий урожай фруктів.
- Якщо на даху висять бурульки, то цього року буде багато кукурудзи.
- Сильний вітер — буде бідний урожай овочів, а ось фруктові дерева подарують щедрі плоди.
- Іній на деревах — до врожаю гречки та картоплі.
На Стрітення було прийнято годувати бездомних тварин, особливо собак — вважалося, що вони приносять багатство у дім. Деякі садівники навмисне трясли дерева, щоб ті щедро плодоносили.
Свято Стрітення вважається веселим, активним і дуже смачним; вкрай цікаво вивчати його прикмети та традиції. Але якщо у вас недостатньо часу, спробуйте приготувати просту, традиційну для Стрітення страву, щоб перейнятися духом та ідеєю свята.