В опублікованому раніше на нашому сайті огляді медичних дієт ми коротко описали цільове лікувальне призначення і складові раціону. Дієтичні курячі яйця в кількості двох штук є практично базисною рекомендацією здорового збалансованого харчування. Продовжимо тему, розкриваючи подробиці раціону і вимоги дієт.
Дієта №8 або медична дієта для схуднення — фокус нашої статті сьогодні. Побічний ефект різкого схуднення відомий кожному, хто хоч раз намагався контролювати свою вагу. Перш, ніж ви продовжите читання, ми ще раз хочемо нагадати, що підхід до будь-якого дієтичного харчування повинен супроводжуватися розумінням наслідків прийнятих обмежень, ретельним наглядом за прогресом і обов'язковою консультацією з фахівцями-дієтологами або профільними лікарями. Саме фахівці допоможуть правильно розрахувати денну норму споживання калорій і складуть правильне, здорове і збалансоване меню.
У разі, якщо індекс маси тіла показує ожиріння першого, другого або третього ступеня з великою часткою ймовірності фахівці будуть рекомендувати Вам класичну перевірену і надійну дієту №8.
Відразу обмовимося, що дієту можна застосовувати в разі, якщо відсутні будь-які супутні захворювання, що вимагають інших спеціальних дієт. Саме в цьому питанні досвід фахівця, а також попередні висновки щодо загального стану здоров'я будуть дуже корисні і застрахують вас від побічних неприємних наслідків.
Сама дієта №8 (стіл №8) враховує вибір продуктів, технологію їх обробки, дає рекомендації по часу і кратності прийому їжі.
Медична дієта № 8 може застосовуватися в трьох різновидах:
- основна;
- з помірним зниженням добової калорійності;
- з максимальним зменшенням добової калорійності.
Дієта підтримує дробовий режим харчування кожні 2 години, контролює розмір порції і пропонує до 6 прийомів їжі на добу (зрозуміло, виключається будь-який прийом їжі в нічний час). Крім прийомів їжі, як і в будь-якій іншій дієті, важливо контролювати обсяг споживаної в день рідини, не менше 200 гр води, включаючи споживану з їжею, на 10 кг маси тіла.
Кулінарна обробка при дієті №8 передбачає приготування варених, тушкованих, парових страв, а також продуктів в запеченому вигляді. Виключити "смаження" на будь-якому вигляді рослинного або тваринного жиру або масла, як таке. На допомогу Вам — сучасне обладнання: пароварки, мультиварки, духові мультифункціональні шафи і сковороди з сучасним покриттям, які не потребують "жирового мастила".
Дозволені продукти
- нежирні сорти м'яса та риби — тільки в запеченому, відварному і тушкованому вигляді;
- нежирні кисломолочні продукти;
- споживання рослинної олії і вершкового масла — в обмеженій кількості і не для "смаження";
- всі овочі (крім картоплі) в дозволеної кулінарній обробці;
- прийом картоплі — дуже обмежено і бажано в його ранній, так званій "молодій" формі;
- курячі яйця займають важливе місце в щоденному раціоні при дотриманні цієї дієти. Рекомендується вживати два яйця в день у відварному вигляді або як омлет (омлети можна приготувати і в духовці, або без використання олії на сковороді з якісним покриттям). Куряче яйце має унікальний склад, що включає найнеобхідніші організму компоненти: протеїн, що легко засвоюється, незамінні амінокислоти, більше 20 вітамінів і мінералів. Порівняно низька калорійність яйця робить його базовим продуктом збалансованого здорового харчування. Детальніше про це можна почитати в нашій статті.
- фрукти і ягоди — кисло-солодкі свіжі або у вигляді желе, мусів. Якщо готуєте компот, то не використовувати цукор або тільки з цукрозамінники.
- напої: кава з молоком, чай чорний, будь-які несолодкі фруктові, ягідні або овочеві соки (не зловживайте: будь-який фруктовий або овочевий сік — це окремий прийом їжі), компоти без додавання цукру.
Підсолоджувати продукти дозволяється цукрозамінниками, але краще взагалі відмовитися від цукру і будь-якого замінника.
Пропонуємо кілька варіантів смачних і здорових рецептів, що підходять для дієти №8.
Сніданок: яйце в авокадо
Обід: курячий бульйон з яйцем
Вечеря: салат Нісуаз
Заборонені продукти
- жирні продукти, в тому числі відповідні види риби і м'яса (наприклад, скумбрія, осетер, рибні консерви, шинка, сосиски та ін.);
- кисломолочні вироби високої жирності (пряжене молоко, ряжанка, вершки і т.д.);
- будь-які види круп, крім гречаної і перлової.
- Забороняється їсти солодощі: кондитерські вироби, солодкі напої, фрукти з великим вмістом фруктози (банани, наприклад).
- Заборонені всі смажені, солоні, мариновані та копчені продукти.
- Повністю виключений алкоголь.
Дієта №8 для схуднення зобов'язує повністю виключити з раціону продукти, які підвищують апетит, особливо тих, які не мають високу поживну цінність (наприклад, деякі приправи, маринади, соління), оскільки вони підштовхують з'їсти більшу кількість їжі.
Дієта накладає серйозні обмеження на легкозасвоювані вуглеводи, значно обмежує жири, як тваринного, так і рослинного походження (останні повинні складати 25% від усіх). 60% всього одержуваного білка під час проходження дієті повинно мати тваринне походження.
Важливим обмеженням є вживання солі (не більше 8 г на добу, враховуючи ту, яка спочатку знаходиться в продуктах).
Дієта не вимагає випивання великої кількості рідини.
Плюси та мінуси
Плюсом даної дієти є її надійність з точки зору медицини: вона клінічно апробована багато разів, а її ефективність підтверджена медичним співтовариством. Дієта помітно нормалізує обмін речовин, що позитивно позначається як на зниженні ваги, так і на здоров'я в цілому. Важливою перевагою дієти №8 є відсутність суворого меню, що психологічно комфортніше, та й список обмежень більш ніж раціональний.
До мінусу столу №8 можна віднести не швидкий результат. Втрата ваги буде йти повільно, але впевнено і перші помітні результати будуть через місяць-два. Це точно не експрес-дієта до пляжного сезону.
Спокійна і рівномірна втрата ваги формує у людини стійкі звички правильного харчування, що фактично є перешкодою для повернення ваги в майбутньому.