Вже скоро православні віруючі відзначають Різдво, після якого йде низка інших християнських свят, з якими пов'язано багато цікавих, незвичайних традицій і забав. Одна з них — це ворожіння.
Ворожіння на Святки, період між святами Різдва Христового (7 січня) і Хрещення Господнього (19 січня), який вважався найкращим для того, щоб дізнатися про своє майбутнє, повелося ще з часів Русі. Люди вірили, що в пору зимового сонцестояння розмивається межа між світом людей і світом духів і по землі бродила нечисть, у якої можна було обережно вивідати майбутнє.
Вважалося, що особливо правдивим, «віщим» було ворожіння в ніч напередодні Різдва, Нового року (Василів вечір — з 13 на 14 січня за новим стилем) і Хрещення (Святвечір — 18 січня).
Способів різдвяних ворожінь на Русі було придумано дуже багато. Ворожіння на яйці — один з них. Яйце в усі віки вважалося символом зародження життя і розвитку. Тому не дивно, що саме до нього люди часто звертаються за відповідями на питання, що турбуюють. А ворожіння на яйцях в Різдво, коріння якого сягає в далеке минуле, було одним з найбільш правдивих на думку наших предків.
Як готувалися до ворожіння
Для того, щоб результат був найбільш достовірним, вважалося, за необхідне дотримуватися деяких правил. Виявляється, далеко не кожне яйце підходить для ворожіння:
- Куряче яйце має бути свіжим. Бажано, щоб воно було білим і чистим.
- Яйце має бути сирим. Саме сирий білок максимально вбирає енергетику.
Також під час ворожіння створювали особливу атмосферу, тишу, щоб ніхто не заважав зосередитися на питанні, що хвилює, і запалювали свічки.
Способи ворожіння
Ворожіння на сирому яйці
У переказах говориться, що для ворожіння брали сире яйце — символ життя, робили в ньому таку дірочку, щоб можна було вилити у теплу воду (кімнатної температури) лише білок з яйця. Білок — джерело енергії. Такий «тандем» білка з водою здатний був багато розповісти про долю.
Коли білок скручувався, утворювалася певна фігура, за формою якої і вгадували своє майбутнє.
Вважалося, що:
- вид церкви означав вінчання;
- кільце — заручення;
- куб — труну;
- корабель — відрядження (чоловікові) або повернення чоловіка з відрядження (жінці);
- якщо білок опускався на дно — бути в будинку біді: пожежі, смерті, дівчині не вийти заміж.
Найсильнішим вважається ворожіння в першу годину Різдва – о 12 годині ночі.
У сучасному трактуванні прописані ще деякі правила і техніки гадання на яйці. Так перед ворожінням яйце важливо ретельно промити під холодною водою і деякий час тримати в руках, думаючи про питання, яке цікавить, або навіть один день носити яйце з собою, щоб воно встигло насититися енергією.
А саму склянку з водою і вилитим в неї білком на 30 хвилин залишають в прохолодному місці, і тільки після цього часу можна вивчати результати.
Серед інших розшифровок значення фігур:
- корабель, яхта, човен — можуть також говорити про переїзд в іншу країну;
- серце — зустріч з любов'ю;
- метелик — безтурботне життя;
- ангел — благополуччя, здійснення бажань;
- кавун — щасливий шлюб;
- голуб — мир, спокій і любов у житті;
- хрест — страждання і труднощі;
- обриси обличчя людини — до новин;
- браслет — весілля з коханим в найближчому майбутньому; якщо браслет зламаний — до розлуки;
- віяло — зрада з боку близької людини;
- ворота — кар'єрні успіхи, підвищення;
- гора — перешкода, яку треба подолати;
- дерево — міцна сім'я, підтримка від близьких;
- будинок — стабільність і успіх;
- корона — нові досягнення і можливості;
- лебідь — до збагачення;
- міст — важкі випробування;
- ніс — порада прислухатися до своєї інтуїції;
- ніж — до скандалів і сварок;
- стріла — фінансові труднощі;
- квітка — любов і щастя;
- годинник — здоров'я і відсутність хвороб;
- жаба — застереження про можливість появи в житті скупої та владної людини, яка може принести неприємності;
- хмара — зміни в житті;
- риба — удача і везіння на життєвому шляху у всіх сферах;
- якщо білок опустився на дно у вигляді рівного млинчика, вважається, що дівчина не скоро зможе зустріти свою другу половинку.
Ворожіння на крупах і яйці
Ще одним старовинним способом ворожіння на судженого з використанням яйця є ворожіння на крупах.
Ті, хто гадав, по колу розставляли блюдця з різною крупою: гречкою, вівсянкою, перловкою, пшоном, рисом, манкою, а в окреме блюдце наливали воду. Після цього дівчата по черзі розкручували в центрі кола сире яйце і дивилися, в який бік воно покотиться.
Вважалося, що, якщо яйце покотилося до гречки, значить наречений буде багатим, до пшона — буде блондином, до рису — буде одружений, до манки — наречений буде з півночі, до перловки — наречений буде військовим. Вода означала, що дівчину чекають подорожі. Якщо яйце крутиться на місці, значить, дівчина в цьому році заміж не вийде
Ворожіння на яйці — це стародавній обряд, корені якого сягають ще в часи Русі. Ворожіння було способом згуртуватися, разом провести час і заглянути в майбутнє.
Але пам'ятайте, насправді ворожіння — це спосіб зазирнути в свою підсвідомість, почути себе, свої думки, тому прислухайтеся до себе і знайте, що відповідь на питання, що хвиллють, зможете дати тільки ви самі.