Єдина схожість Китайського Нового року з нашим - це загальні веселощі у великому галасливому колі близьких і друзів за рясним столом. Різниця - в самій ідеї свята. І якщо в більшості країн святкують зміну календарного року в суворій прив'язці до першого січня, то Китайський Новий Рік - це про зміну місячного-сонячного календаря. Розбираймося.
По-перше, у китайців немає чіткої дати настання Нового року. Протягом багатьох століть, свято настає за місячно-сонячним календарем, як, наприклад, наше свято Пасхи, дата якого залежить від місячного календаря і щороку відрізняється. Положення Місяця у 2021 році визначило, що свято необхідно відзначати 12 лютого. А якщо точніше, то відзначати китайці будуть його з 12 по 27 лютого. На сході новорічне свято одне з найдовших і важливих і триває воно 15 днів. Крім того, китайці зустрічають не 2021 рік, а 4719 рік згідно з літочисленням східного календаря.
Цей Новий рік увійде під знаком Білого Металевого Бика й 1 лютого 2022 року його змінить рік Чорного Водяного Тигра, не давши Бикові головувати повний рік. Можливо, ви також чули, що новорічний період в Китаї, також називають «Святом Весни» - це офіційна друга назва ("Чуньцзе" китайською). У день настання Нового року зима зустрічається з весною. Звідси і назва. А ми у себе період, коли Зима вступає в змагання з Весною, називаємо «Масницею». Ось так цікаво іноді заглибитися в традиції і провести паралелі.
Попри те, що окремі регіони Китаю мають різні традиції та звички все ж «Свято Весни» має певний символізм, який існує протягом століть у міфах і легендах, зберігаючи багаторічну історію Китаю й об'єднуючи громадян країни.
Одна з новорічних легенд, яка дала ще одну назву Новому року «Нянь». Нянь — це страшна, ненажерлива міфічна тварина, яка на свято вибиралася на сушу з морських глибин і зжирала цілі села. Китайці до жаху боялися Няня, приносили йому жертви, щоб задобрити, а самі ховалися.
Одного разу їх врятувало диво. За однією з легенд, напередодні свята старий жебрак пофарбував червоною фарбою двері свого житла, одягнувся в червоне і став веселитися і шуміти, тримаючи при цьому в руці червоний ліхтар. Чудовисько злякалося і втекло. Китайці зрозуміли, що Нянь боїться радості й галасливих веселощів. Звідси традиція використовувати червоний колір для прикраси та святкувати весело і шумно з піснями, танцями, хлопавками, салютом і феєрверками.
Новий рік в Китаї святкують всією сім'єю, за можливості, максимально великим складом. Звідси ще одна назва свята «Зустріч після довгої розлуки». За традицією, родичі збираються за тиждень до свята в будинку своїх предків і починають прибирання. Все непотрібне викидають, тому що, все за тієї ж традицією, потрібно купити все нове. І китайці, не шкодуючи, витрачають гроші, купуючи речі, частини інтер'єру, їжу і багато іншого, готуючись увійти в Новий рік. Після наведення порядку, кілька поколінь разом готують традиційні китайські страви. Вважається, що за столом, крім живих присутній і дух померлих родичів, яких заведено шанувати й поважати.
Обов'язково на святковому столі має бути риба, яка є символом достатку і процвітання, існує навіть ряд забобонів про те, як правильно їсти й розташувати рибу на столі. Найпопулярніші новорічні рибні страви: риба з овочами в імбирному соусі, риба по-сичуаньські, риба на пару по-кантонські, риба в кисло-солодкому соусі (Сіху Цуюй).
З частувань обов'язково повинні бути:
Також, стіл прикрашає безліч фруктів, овочі по-китайськи, страви з бобових, рису, курки і дім сами з пагонами бамбука (легкі страви, подаються, як правило, до обіду з чашкою китайського чаю), китайські парові булочки баоцзи зі свининою та іншими начинками.
Коли в будинок приходять гості, обов'язково приносять з собою два мандарини, щоб подарувати їх господарям, а господарі обдаровують своїх гостей мандаринами при прощанні. Ця традиція символізує побажання достатку.
Насолодившись їжею і спілкуванням у сімейному колі, китайці йдуть в гості. І тільки відвідавши всіх родичів і сусідів, вони виходять на народні гуляння.
До 15 дня святкувань на вулицях починають працювати ярмарки з частуваннями. І звичайно ж, всі площі, вулиці, будинки прикрашені червоними ліхтариками - головним символом свята. Так святкують традиційне «Свято Ліхтариків». У цей день люди йдуть до храмів і моляться, просячи у Будди подарувати їм удачу.
Завершується цикл святкувань китайського Нового року фестивалем ліхтариків: сотні червоних ліхтариків у вогні підіймаються в небо. Нічне небо, прикрашене світлом ліхтариків, захоплює своєю красою.