Здоров'я наших очей — відображення нашої дієти і способу життя. Давно і щільно ми познайомилися зі словом "лютеїн", а в аптеках зростає полиця "вітамінів для очей". Як отримати лютеїн з натуральних продуктів і збалансувати денний раціон харчування — про це наша стаття.
За останні 20 років дослідження здоров'я очей зв'язали дієту і харчування зі зниженням ризику вікової дегенерації жовтої плями (місце найбільшої гостроти зору в сітківці ока). Зміст лютеїну в макулярній області сітківки з віком зменшується, що вважається одним з основних факторів, які викликають руйнівні процеси в сітківці. Чим вище щільність лютеїну в сітківці, тим нижче ризик її ушкодження.
Ще одна поширена патологія зору — катаракта, яку викликає окислення очного кришталика. Лютеїн і зеаксантин нейтралізують вільні радикали (нестабільні молекули), які викликають окислювальний стрес і пошкодження сітківки.
Дієта, багата лютеїном, дозволяє скоротити ризик дегенерації сітківки і появи катаракти. А в комбінації з іншими поживними речовинами, що підтримують здоров'я очей (поліненасичені жирні кислоти омега-3, бета-каротин, вітаміни C і E, цинк, мідь) допоможуть зберегти ваш зір здоровим на довгі роки.
Джерела лютеїну серед харчових продуктів
Наш організм не може виробляти лютеїн, тому його необхідно вживати з їжею. Лютеїн міститься в багатьох продуктах, включаючи зелені овочі, петрушку, шпинат, капусту, брокколі, салат, горох, яєчний жовток, цільнозернові продукти (наприклад, кукурудзу, тверду пшеницю). Але засвоюваність цього каротиноїду в різних продуктах неоднакова.
Вчені з Дослідницького центру з проблем старіння харчування людини Міністерства сільського господарства США імені Д. Майера при Університеті Тафтса порівнювали біодоступність лютеїну з різних харчових джерел. Учасники дослідження вживали різні продукти, в тому числі шпинат, яйця і біодобавку лютеїну, отримуючи його приблизно по 6 міліграмів на день.
Результати аналізів показали концентрацію лютеїну в крові в три рази вище при споживанні яєць у порівнянні з іншими його джерелами.
Доктор Блумберг з Університету Тафтса зробив висновок: «Один яєчний жовток містить приблизно 0,2 мг лютеїну, а біодоступність лютеїну в яйцях на 200-300 відсотків вище, ніж у рослинних джерел лютеїну».
Яйця містять лютеїн в ліпідній формі, яка легше засвоюється організмом. Ця висока засвоюваність дає нашому організму більше біологічних переваг при більш низькій кількості лютеїну. Результати цього дослідження, поряд з попередніми, демонструють, що яйця є відмінним недорогим джерелом багатьох корисних поживних речовин, включаючи цей важливий каротиноїд.
В іншому дослідженні вивчали вживання яєць і засвоєння з них лютеїну у людей старше 60 років. Результати показали, що у людей похилого віку споживання 1 яйця в день протягом 5 тижнів значно збільшує концентрацію лютеїну і зеаксантину в сироватці крові без підвищення концентрації ліпідів і холестерину ліпопротеїнів.
З огляду на позитивний зв'язок між лютеїном і зеаксантином та віковими захворюваннями очей, слід отримувати більшу кількість цих поживних речовин зі свого щоденного раціону. Дотримуйтесь рекомендації вживати 2 яйця в день і додайте в свій раціон більше зелених овочів.