В Україні опублікований Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07 березня 2023 року № 360, який змінює вимоги до сортування та продажу курячих яєць. Він передбачає, що курячі яйця в Україні сортуватимуть, маркуватимуть та упаковуватимуть за європейськими стандартами. Цей наказ набирає чинності через шість місяців з дня його офіційного опублікування і вводиться в дію 01 січня 2028 року.
У Мінагрополітики зазначають, що новий проєкт розробили з урахуванням законодавчих актів Європейського Союзу. Зокрема, Регламенту Європейського Парламенту, який встановлює спеціальні гігієнічні правила для харчових продуктів тваринного походження
В рамках цього наказу в Україні будуть запроваджені нові вимоги до продажу курячих яєць, а саме: при реалізації будуть враховувати вагу, якість та зовнішні особливості товару.
Відповідно до документу передбачено затвердження низки вимог до курячих яєць, зокрема:
- сортування яєць за їхньою якістю та за вагою;
- штампування яєць;
- маркування упаковок (контейнерів) та транспортної тари для яєць;
- маркування контейнерів для промислових яєць та надання інформації споживачеві при поштучному продажу яєць;
- пакування та перепакування яєць;
- вимоги до записів, які мають вести оператори ринку.
- класифікація яєць на два класи: А та В.
Яйця Класу А:
Такі яйця мають бути чистими, без сторонніх запахів, з неушкодженою шкаралупою, з малорухливим жовтком без чітких контурів.
Яйця Класу В:
До цього класу віднесуть всі яйця, які не відповідають вимогам класу А. Також до класу «В» можуть бути понижені яйця класу "А", що більше не відповідають їх показникам якості.
Цікаво зауважити, що в главі 1 розділу 3 Наказу вказано, що яйця класу «А» та «В» дозволяється не штампувати у разі, якщо зазначені яйця постачаються з потужності з виробництва курячих яєць безпосередньо на харчові потужності, на яких вони підлягатимуть виключно переробці.
Класифікація яєць за вагою:
Тепер замість звичних позначок С2, С1, С0 та СВ будуть нові, затверджені в країнах Європейського Союзу:
- XL (дуже великі): яйця, вага яких становить 73 г та більше.
- L (великі): яйця, вага яких становить 63 г та більше, але менше 73 г.
- М (середні): яйця, вага яких становить 53 г та більше, але менше 63 г.
- S (малі): яйця, вага яких становить менше 53 г.
Відповідно до нових вимог, дозволяється поміщати в одну упаковку яйця класу «А», що мають різний розмір.
До речі, компанія ЯСЕНСВІТ в березні 2023 р. першою вивела на ринок яйця різного розміру, в нові лінійці ТМ «ДЮЖИНА ЯЄЦЬ». В одній упаковці містяться яйця різної категорії розміром S – L, а на шкарлупі зазначено штампування “МІКС”.
Власне, це нове маркування наближає український ринок яєць до європейських стандартів. Це важливо й потрібно для інтеграції України з ЄС, щоб технічні умови для цієї товарної категорії не відрізнялися від ринку європейських країн.
Відповідно до підходів, встановлених законодавством ЄС, стандарти торгівлі яйцями прямо пов’язані зі сферою їх безпечності, оскільки яйця, що знаходяться в обігу на ринку ЄС, мають відповідати одночасно двом групам вимог: вимогам до безпечності та стандартам торгівлі.
Компанія “ЯСЕНСВІТ” поступово переходить до виконання нових вимог. Наразі європейська класифікація за вагою (S, M, L, XL) вже інтегрується. І відповідне маркування вже можна побачити на упаковці кожної фасованої продукції, яка представлена в широкому асортименті товарів.
Тож, підсумовуючи всі нововведення: сортування яєць буде відбуватись за їхньою якістю та вагою; впровадиться штампування яєць, маркування упаковок (контейнерів) та транспортної тари для яєць.